Botox jest powszechnie wykorzystywany w medycynie estetycznej. Nie ma w tym niczego dziwnego, w końcu to szybki i skuteczny sposób na odmłodzenie swojego wyglądu, ale również złagodzenie rysów twarzy. Przeczytaj ten tekst, a przekonasz się, co warto o nim wiedzieć!

Toksyna botulinowa jest stosowana już od wielu lat. Stosują ją nie tylko kobiety, ale również mężczyźni. Kiedyś takie zabiegi były bardzo dokładnie kamuflowane, a temat był zdecydowanie zaliczany do tych z gatunku „tabu”. Dziś się to zmieniło, a botox na czoło nie jest niczym dziwnym! Na pewno nie jest to żaden powód do wstydu.

Czym jest botox?

Botox to inaczej jad kiełbasiany. Jest to substancja, którą produkują beztlenowe bakterie. Dlaczego jest powszechnie nazywana jadem kiełbasianym? Po prostu powstaje w sposób naturalny w zepsutych wędlinach oraz konserwach. Jeżeli zje się go, może wywołać bardzo przykre dolegliwości, ponieważ jest trucizną, jednak stosowany w niewielkich ilościach, wstrzykiwany bezpośrednio w mięśnie, nie jest w żaden sposób szkodliwy. Botox cena dziś już nie jest wygórowana, a co ważne staje się coraz niższa, dzięki temu że rośnie konkurencja, a w naszym kraju pojawia się coraz więcej klinik medycyny estetycznej. To oznacza, że ten zabieg jest coraz chętniej wykonywany przez osoby o różnym statusie materialnym. Kiedyś był bowiem zarezerwowany głównie dla gwiazd oraz celebrytów.

Dla kogo wskazane jest użycie botoxu?

Toksyna botulinowa jest chętnie wykorzystywana przez osoby, które borykają się z pierwszymi oznakami starzenia, ale również przez te znacznie starsze. W szczególności popularny jest botox na czoło, ponieważ to właśnie ta część twarzy jest głównie narażona na zmarszczki. Jest to zatem skuteczny sposób na pozbycie się zarówno poprzecznych bruzd, jak i tak zwanych lwich, które powstają pomiędzy łukami brwiowymi i potrafią znacznie zmienić wyraz twarzy na bardzo groźny. To właśnie w tych miejscu botox chętnie wstrzykują również mężczyźni, nie tylko kobiety. Ponadto botox to rewelacyjny sposób na pozbycie się uciążliwych i nieestetycznych kurzych łapek, a także tych, które pojawiają się na dolnej powiece oka, a tym samym znacznie utrudniają wykonanie codziennego makijażu. To jednak nie jedyne zastosowanie botoxu, gdyż jest to substancja chętnie wykorzystywana do pozbycia się zmarszczek nad górną wargą, czyli tzw. zmarszczek palacza, ale również tych na szyi. Jest to także doskonały sposób na podniesienie opadających kącików ust.

Jak przygotować się do zabiegu?

Zabieg botox może wykonać praktycznie każda zdrowa osoba! Dużym atutem jest to, że przed zabiegiem nie zachodzi konieczność wykonywania jakichkolwiek badań medycznych, a zatem zastosowanie tego rodzaju substancji nie jest uciążliwe. Wywiad przeprowadza lekarz na samym początku wizyty w gabinecie. Czego będą dotyczyć jego pytania? Na pewno chorób przewlekłych, a w szczególności neurologicznych, które polegają na osłabieniu działania siły mięśni. Przeciwskazaniem jest oczywiście również ciąża, a zatem lekarz również zapyta o tę kwestię. Oczywiście specjalista nie może pominąć badania, a zatem przyjrzy się Twojej skórze, żeby sprawdzić w jakim jest stanie, a tym samym również przekonać się, czy swobodnie będzie mógł wykonać wkłucia.

Jeżeli szykujesz się do wykonania zabiegu z użyciem botoxu, koniecznie pamiętaj o tym, aby przed jego wykonaniem,, nie przyjmować leków przeciwbólowych, ani przeciwgorączkowych, które w składzie mogą zawierać substancje, które rozrzedzają krew. Jest to niezwykle ważne, ponieważ mogą one sprawić, że po wkłuciach na Twojej twarzy powstaną nieestetyczne siniaki.

Jak wygląda przebieg zabiegu botoksem?

Zabieg botoxu jest przeprowadzany bardzo szybko i nie jest skomplikowany, ani nie wiąże się z żadnego rodzaju powikłaniami. Lekarz na samym początku dokładnie zdezynfekuje, a także odtłuści skórę, gdzie będą wykonywane nakłucia. Trzeba pamiętać o tym, że proces wykonuje się bez znieczulenia, a jedyną jego formą jest chłodzenie lodem, co oznacza, że ze zniesieniem całości mogą mieć problemy osoby, które są szczególnie wrażliwe. Warto jednak pamiętać o tym, że nie jest to mocno bolesny zabieg, ponieważ jest porównywany do ukłuć komara. Preparat wstrzymuje się przy użyciu odpowiedniej igły w okolicach, gdzie występują zmarszczki, czyli w szczególności na czole czy przy oczach. Po wykonaniu zabiegu konieczne jest schłodzenie skóry przy użyciu lodu. Specjaliści stosują również krem z witaminą krem, który jest najlepszym antidotum na powstawanie nieestetycznych siniaków. Cały zabieg trwa zaledwie kilkanaście minut.

Pamiętaj, aby po wykonaniu zabiegu nie masować twarzy, a najlepiej dotykać ją jak najrzadziej jest to możliwe. Nie powinno się również schylać, ani kłaść. Mogłoby to bowiem doprowadzić do spłynięcia substancji do niższych partii ciała, a zatem również gorszego efektu. Zastosowanie się do wskazówek jest najlepszym sposobem na to, żeby zadbać o siebie i sprawić, że będziesz w pełni zadowolona z uzyskanych efektów. Pierwsze rezultaty są widoczne już drugiego dnia.

Wskazania i przeciwwskazania do zabiegu botoxu

Wśród wskazań do wykonywania botoxu są nie tylko nieestetyczne zmarszczki. Jest to również sposób na pozbycie się uciążliwych schorzeń, takich jak nadmierna potliwość. Jest to także doskonała metoda na uporanie się z bruksizmem, czyli mimowolnym tarciem zębów dolnych o górne. Wśród wskazań do wykonania botoxu wymienia się także uśmiech dziąsłowy, blizny, szczelinę odbytu czy nietrzymanie moczu.

Nie ma wielu przeciwskazań do wykonywania botoxu, wśród najpopularniejszych można wyróżnić: ciążę oraz okres karmienia piersią, stosowanie różnego rodzaju antybiotyków, zaburzenia krzepliwości krwi, niewydolność serca oraz nerek, grypę, przeziębienie czy ogólne osłabienie organizmu, uszkodzenia skóry, trądzik, czy choroby złącza płytki nerwowo-mięśniowej. Jest ich zatem niewiele, dlatego botox jest tak chętnie stosowany przez osoby w różnym wieku, niezależnie od płci. A profesjonalny zabieg botoxu wykona Gabinet Medycyny Estetycznej  KN Estetic.