Mezoterapia igłowa nazywana jest także zastrzykiem młodości. Co ciekawe stosowana jest w wielu różnych przypadkach – nie tylko do odmładzania skóry. To pewnego rodzaju metoda leczenia schorzeń skóry polegająca na stosowaniu substancji leczniczych umieszczanych w problematycznym miejscu. Powodem, dla którego mezoterapia stała się procesem tak chętnie wykorzystywanym i stosowanym są zmiany jakie zachodzą w środowisku i ludzkim życiu. Codziennie człowiek jest narażany na negatywne zjawiska – stres, palenie papierosów, czy promieniowanie UV. Te wszystkie okoliczności doprowadzają do sytuacji, że skóra przestaje wyglądać estetycznie, a co za tym idzie człowiek traci się wysoką samoocenę.

Zabieg mezoterapii pozwala zatrzymać zmiany bądź cofnąć je. Bardzo istotne są same nakłucia skóry, których zadaniem jest poprawa krążenia, regeneracja, naprawa metabolizmu komórek skóry, a także jej odżywienie. Efekty jakie się uzyskuje są w pełni zadowalające. Preparatu stosowane do mezoterapii są różne i dobierane po konsultacji i w zależności od problemu. Są to cześto koktajle z kwasem hialuronowym, witamin, minerałów oraz peptydów biomimetycznych, które powodują, że skóra jest natleniona, rozjaśniona, a w efekcie widocznie zdrowsza i promienna.

W jaki sposób przeprowadzany jest zabieg mezoterapii igłowej

Kiedyś mezoterapia igłowa mogła być przeprowadzana wyłącznie przez profesjonalistów w postaci lekarzy. Od kilku lat zabieg ten został skutecznie wprowadzony także do gabinetów kosmetycznych, gdzie nie da się ukryć, cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Nie ma się co dziwić, gdyż po krótkim wyjaśnieniu pacjentom na czym polega i jakie daje efekty każdy chętnie się na niego decyduje.

Przebieg zabiegu wbrew wyobrażeniom nie jest bolesny. Nakłucia wykonuje się przy użyciu strzykawki z bardzo cienką igłą. Niekiedy stosowane są także pistolety, których zaletą jest automatyczne regulowanie głębokości ukłucia. Igła choć może przerażać jest wprowadzana wyłącznie do podskórnej tkanki tłuszczowej, co oznacza, że klienci czują tylko delikatny dyskomfort. Co ważne – wszelkie oznaki wykonania zabiegu znikają w szybkim tempie. Osoby, które źle odbierają ból nie muszą obawiać się, gdyż przed przeprowadzaniem czynności nakładany jest specjalny krem mający działanie znieczulające.

Zabieg może być przeprowadzany na każdą partię ciała, jednak największą popularnością cieszy się twarz, szyja i dekolt, gdzie uzyskuje się efekty odmładzające i wygładzające. To wszystko zasługa perfekcyjnie dobranych, bezpiecznych składników.

Jakie są przeciwwskazania do wykonywania mezoterapii igłowej?

Przeciwwskazania występują niemal przy wszystkim zabiegach medycyny estetycznej i przed przystąpieniem do ich wykonania konieczne jest zapoznanie się z nimi. W przeciwnym przypadku można wyrządzić sobie ogromną krzywdę i odwrócić rezultat przeciw sobie.

Mezoterapia nie powinna być wykonywana u kobiet, które są w ciąży, a także karmią piersią. Zabronione jest to również u osób cierpiących na alergię, na któryś ze składników mieszanki bądź cukrzycę. Niepożądane efekty mogą pojawić się na ciele osób ze stanami zapalnymi skóry takimi jak opryszczka. Z zabiegu medycyny estetycznej powinny zrezygnować również osoby, u których stwierdzono choroby nowotworowe bądź, które przyjmują leki przeciwkrzepliwe. O wszystkich tych przeciwwskazaniach powinna powiadomić osoba wykonująca zabieg.

Dobrym zaleceniem jest również przeprowadzanie mezoterapii w okresie jesieni, wiosny oraz zimy. W lato skóra może być zbyt mocno narażona na działanie słońca, a co za tym idzie promieni UV.

Czy mezoterapia igłowa może wywołać skutki niepożądane?

Mezoterapia igłowa nie zalicza się do zabiegów, które odznaczają się dużym ryzykiem występowania skutków niepożądanych. Są to czynności bezpieczne i mało inwazyjne, ponieważ stosowane środki są najwyższej jakości. Po zakończeniu zabiegu skóra może być delikatnie zaczerwieniona, jednak jest to naturalne zjawisko, którym nie trzeba się przejmować. Warto dać swojej skórze kilka dni na powrót do naturalnego kolorytu.

Chcąc zadbać o jak najlepszy efekt po mezoterapii dobrze jest zrezygnować z nadmiernego wysiłku fizycznego, który mógłby doprowadzić do zwiększenia zaczerwienienia. Warto postawić także na delikatne środki do pielęgnacji twarzy i konieczne zadbać o wysoki filtr na skórę twarzy. Niepolecane jest także poddawanie się wpływowi słońca. Rzadko dochodzi do wystąpienia reakcji alergicznych. Można ich uniknąć jeśli dokona się pełnego wywiadu z pacjentem bądź próby alergicznej.

Jak często można wykonywać zabieg mezoterapii igłowej?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że aby zachować oczekiwane efekty konieczne jest regularne wykonywanie zabiegów. Jeden proces przyniesie rezultat ale na krótki czas. W związku z tym warto przestrzegać zaleceń osoby przeprowadzającej zabieg, ponieważ ona najlepiej wie w jakiej kondycji jest skóra i czego potrzebuje. Zazwyczaj zupełnie wystarczające są serie 5 zabiegów wraz z tak zwanymi zabiegami przypominającymi na rok.

Zabieg można przeprowadzać na całym ciele i od tego też zależy częstotliwość powtarzania całego procesu. Inne wyzwania pojawią się w przypadku starzejącej się, mało elastycznej skóry niż u osób walczących z wypadaniem włosów czy bliznami potrądzikowymi. Na podstawie obserwacji osoba wykonująca zabieg dobiera najlepszą mieszankę ze składnikami aktywnie działającymi na problem. Ulga zauważalna jest już po pierwszej wizycie, co szczególnie cieszy osoby z problemami, które wywołują kompleksy.

Inne odmiany mezoterapii (bezigłowa i mikroigłowa)

W gabinetach kosmetycznych można spotkać się także z innymi formami mezoterapii jak mezoterapia mikroigłowa lub bezigłowa.

Pierwsza z nich charakteryzuje się stosowaniem igieł o bardzo małej średnicy, które docierają do głębokich warstw skóry. Jest to opcja, która pozwala otrzymać właściwości regeneracyjne. W skórze zachodzą zmiany naprawcze.

Mezoterapia bezigłowa jak sama nazwa mówi pozbawiona jest igieł i stosuje się w niej wyłącznie fale ultradźwiękowe oraz zjawisko elektroporacji. Jest to więc zabieg pozbawiony bólu. Możliwe jest dotarcie zarówno do głębokich warstw skóry jak również komórek, co potęguje wchłanianie substancji.