Lipoliza to nieoperacyjna metoda usuwania tłuszczu z konkretnych partii ciała. Polega na wstrzyknięciu w wybrane miejsca (np. brzuch, biodra, wewnętrzna strona ud, podbródek, kończyny górne) substancji powodującej rozkładanie się komórek tłuszczowych i przyspieszenie ich metabolizmu. W miejscu iniekcji tworzy się kontrolowany stan zapalny, komórki stają się obrzęknięte, a następnie pękają i uwalnia się z nich tłuszcz, który wraz z krwią przemieszcza się do wątroby, gdzie następuje jego rozkład oraz usunięcie z organizmu. Dzięki temu zabiegowi możliwe jest usunięcie zbędnego tłuszczu z wybranych obszarów i wymodelowanie sylwetki w oczekiwany sposób.

Kiedy warto je stosować?

Lipoliza nie jest skuteczną metodą w przypadku dużej otyłości, ale bardzo dobrze sobie radzi z nadmiarem tkanki tłuszczowej, której nie można usunąć innymi metodami, takimi jak dieta czy ćwiczenia. Aby efekty były widoczne, lipoliza powinna być przeprowadzana w seriach od trzech do sześciu zabiegów, a można ją wykonywać w przypadku podwójnego podbródka, fałdek pojawiających się pod pośladkami, wałeczków na plecach i pod pachami, nadmiernie otłuszczonego karku, ramion czy kolan oraz zaokrąglonego brzucha.

Zabiegi lipolizy są dużo bezpieczniejsze niż chociażby liposukcja, a powikłania po nich występują rzadko. Czasem zaraz po iniekcji pojawia się obrzęk, dolegliwości bólowe lub swędzenie skóry. Nakłuwane miejsce może również być przez pewien czas nadwrażliwe na dotyk lub uciskanie. Jednak dolegliwości te nie są poważne, zwykle mijają już po kilku dniach i nie przeszkadzają w prowadzeniu normalnej aktywności życiowej.

Pamiętajmy tylko o tym, że istnieje kilka przeciwwskazań do wykonywania lipolizy, a są to przede wszystkim ciąża i okres laktacji, cukrzyca, przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych, a także choroby nerek, wątroby i tarczycy.