Przebarwienia po trądziku to przypadłość, z którą boryka się wiele osób. Uwarunkowane są różnymi czynnikami, najczęściej występują w reakcji z promieniowaniem UV. Przebarwienia potrądzikowe nie są estetyczne, więc powodują u posiadaczy frustrację i kompleksy. Warto im zapobiegać, a jeśli powstaną to zapoznać się z najskuteczniejszymi formami leczenia.

Przebarwienia na twarzy po trądziku

Przebarwienia na skórze przyjmują różne formy, w zależności od typu cery, przyczyny ich wystąpienia oraz tego jak długo pozostają nieleczone. Zmiany skórne mogą być różowe, czerwone i brązowe, ale to także blizny- dziury powstałe po trądziku. Należy pamiętać, że czerwone przebarwienia na twarzy nie znikną same i niestety przytrafiają się zarówno młodym jak i dojrzałym ludziom. Najczęściej pojawiają się na twarzy, czyli na policzkach, czole, brodzie i nosie, ale również na dekolcie i plecach.

Aktywatorem powstawania przebarwień są z całą pewnością promienie UV, które powodują wzmożoną produkcję melaniny w skórze. Jeśli u danej osoby występuje w tym samym czasie jakikolwiek stan zapalny, wówczas ryzyko zaistnienia plam i przebarwień jest ogromne, ponieważ zaburzona melanogeneza oznacza wytrącanie się czerwonego barwnika w skórze. Niebezpieczne jest także rozdrapywanie i wyciskanie zmian trądzikowych. Tak uszkodzona skóra ulega zakażeniu, rozwija się stan zapalny, kiedy wystawiony zostaje na działanie promieniowania UV to prosta droga do pojawienia się przebarwień tych czerwonych i tych w typie blizn. Bliznowate ślady po trądziku są to ubytki w skórze o zróżnicowanym kształcie i głębokości, z którymi walczyć jest dużo trudniej.

Dlaczego ślady po trądziku potrafią utrzymywać się tak długo? Niektórzy badacze uważają, że jest to efekt zaburzonej równowagi biologicznej skóry. W zasadzie już niemowlęta narażone są na zakłócenia flory bakteryjnej wskutek nadmiernej lub nieprawidłowej higieny. To zaś powoduje, że w przyszłości trądzik przebiega ciężej oraz utrzymuje się dłużej.

Nie tylko promieniowanie UV, czyli słońce i wizyty na solarium mają negatywny wpływ na plamy po trądziku. Ze szczególną uwagą należy podchodzić do kosmetyków i środków higienicznych, tak, aby nie utrwalały, nie przesuszały i nie uszkadzały dodatkowo zmian na skórze.

Czerwone plamy na twarzy zaniedbane i pozostawione bez reakcji, nie znikną i nie zregenerują się same, dlatego należy działać jak najszybciej, oraz być w tych działaniach cierpliwym i systematycznym.

Jak pozbyć się przebarwień po trądziku

Kiedy przebarwienia na twarzy po trądziku są łagodne można próbować domowych sposobów na walkę z nimi, np. domowy tonik z ogórka, który pomaga rozjaśnić skórę i zniwelować stan zapalny lub sok z cytryny- dodatkowo odżywia i wspiera odnowę komórek, do tego zawiera witaminę A i C.

Przede wszystkim jednak walkę z przebarwieniami należy zacząć od dobrania metody do indywidualnego przypadku, jednak decyzję tą trzeba podejmować po konsultacjach z lekarzem dermatologiem. Specjalista potrafi ocenić stopień zaawansowania przebarwień oraz najlepszy z możliwych sposobów na ich redukcję oraz wie jak usunąć trądzik.

Wśród najbardziej popularnych stosuje się:

  • mikrodermabrazja – to mechaniczne ścieranie rogowej warstwy naskórka, co rozjaśnia skórę, wygładza ją i zmniejsza blizny. Zabieg ten ma wpływ również na głębsze warstwy skóry, pobudza komórki do regeneracji i oczyszcza skórę z nadmiaru sebum, zanieczyszczeń etc. Ostrożnie do mikrodermabrazji powinny podchodzić osoby z wyjątkowo wrażliwą cerą, ponieważ może powodować ona duże podrażnienia, zarówno gdy stosuje się zabieg za pomocą specjalnych narzędzi czy jedynie kosmetyków do tego przeznaczonych.
  • kremy rozjaśniające – to najmniej inwazyjny sposób likwidacji przebarwień, kremy dostępne są często bez recepty, jednak warto mimo wszystko zasięgnąć rady specjalisty w tym względzie. Kremy rozjaśniające przeważnie spełniają dwie funkcje- rozjaśnienia skóry i odżywienia jej. Warto wziąć pod uwagę profesjonalną kurację preparatem Cosmelan. Jak pozbyć się przebarwień na twarzy za jego pomocą? Terapia przebiega w dwóch etapach. W pierwszym lekarz nakłada na odpowiednio przygotowaną skórę twarzy pacjenta Cosmelan1- maskę, w której udaje się on do domu. Następnego dnia pacjent sam używa kolejnego preparatu Cosmelan2. Produkty te regulują wydzielanie sebum i zamykają pory, do tego działają regeneracyjnie na skórę, czyli m.in.wygładzają zmarszczki. Terapia skuteczna jest u 95% pacjentów i rozjaśnia plamy po trądziku nawet o 99%.
  • terapia laserem – polega na naświetlaniu zmian skórnych podczas kilku sesji odbywających się co miesiąc. Laser niszczy zbędne komórki zawierające melaninę, następnie organizm je wydala i w tym czasie przebarwienie może być ciemniejsze, aż stopniowo zacznie znikać.

Laserowe usuwanie przebarwień po trądziku

Jak się przygotować do zabiegu? W zasadzie pacjent nie musi wykonywać specjalnych czynności, najważniejsze, by skóra była czysta, nieopalona i bez większych wykwitów. Warto też wystrzegać się przed wizytą ziół i leków światłouczulających.

Podczas zabiegu stosuje się lasery, które emitują światło zielone (uważane za najskuteczniejsze) oraz światła czerwonego, do tego im krótsza długość fal, tym lepiej. Kieruje się je na ślady po trądziku.

Po laseroterapii skóra jest obrzęknięta i mocno zaczerwieniona, z czasem odcień ten ciemnieje i wychodzą strupki, które następnie złuszczają się i odpadają. W czasie 4-6 tygodni powinno być widać efekty. O skórę potraktowaną laserem trzeba dbać szczególnie, myć łagodnymi preparatami, używać właściwych kremów i chronić przed słońcem i nie korzystać z solarium.

Przeciwwskazania do użycia laseru to m.in.:

  • infekcje wirusowe i bakteryjne
  • ciąża i etap karmienia piersią
  • cukrzyca
  • nowotwory skóry
  • świeża opalenizna
  • przyjmowanie leków światłouczulających
  • używanie kwasu hialuronowego w okresie 4 tygodni przed zabiegiem

W myśl zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć, w walce z przebarwieniami bardzo  istotna jest  profilaktyka, czyli odpowiednia dieta, dbanie o równowagę hormonalną i właściwa higiena, a gdy już pojawią się ślady po trądziku – szybkie i profesjonalne działanie.