Kwas hialuronowy jest rodzajem polisacharydu, który występuje we wszystkich organizmach żywych i jest odpowiedzialny za wiązanie wody w skórze właściwej. Gdy jesteśmy młodzi, mamy go bardzo dużo, dzięki czemu nasza skóra zachowuje gładkość i sprężystość. Jednak wraz z wiekiem jego ilość się zmniejsza, a co za tym idzie, skóra traci zdolność wiązania wody i zaczynają pojawiać się zmarszczki.

Zastosowanie w kosmetyce i leczeniu

Dzięki swoim właściwościom kwas hialuronowy znalazł szerokie zastosowanie w kosmetologii i medycynie estetycznej. Wchodzi w skład wielu kremów odmładzających, a także płynów do soczewek i kropli do oczu, które mają złagodzić podrażnienia oraz korzystnie wpływać na strukturę filmu łzowego. Stosuje się go również jako środek leczniczy w chorobach nowotworowych, reumatoidalnym zapaleniu stawów czy schorzeniach wątroby.

Zabiegi z kwasem hialuronowym

Wraz ze starzeniem się skóry zmniejsza się zawarta w niej ilość kwasu hialuronowego, a co za tym idzie pogarsza się jej nawilżenie i degeneracji ulegają włókna kolagenowe. W związku z tymi zmianami skóra staje się zwiotczała i podatna na tworzenie się zmarszczek. Aby zapobiec temu procesowi, w gabinetach kosmetycznych przeprowadza się zabiegi wstrzykiwania w głąb naskórka preparatów zawierających kwas hialuronowy, dzięki czemu zmarszczki spłycają się, a skóra staje się nawilżona, bardziej napięta i wygląda młodziej.

Efekty takiego zabiegu utrzymują się od roku do półtora, zależnie od indywidualnych właściwości danej skóry. Kwas hialuronowy w tym czasie stopniowo rozkłada się w sposób naturalny i tylko bardzo rzadko może prowadzić do wystąpienia reakcji alergicznych takich jak zaczerwienienie czy objawy bólowe w miejscu wstrzykiwania.