Rozstępy to wrzecionowane pasma pojawiające się najczęściej na skórze brzucha, ud, ramion, pośladków czy piersi. W fazie zapalnej mogą mieć czerwone bądź sinawe zabarwienie i być obrzęknięte, natomiast później bieleją i stają się mniej widoczne. Pojawiają się najczęściej u kobiet w ciąży, ale mogą występować również u nastolatek, ludzi otyłych, osób o skłonnościach do częstych zmian wagi, a także u sportowców, u których szybko zwiększa się masa mięśniowa.
Wśród przyczyn występowania rozstępów znajdują się predyspozycje genetyczne związane z mniejszą elastycznością włókien skóry oraz wszelkie stany, w których następuje silne rozciąganie skóry w wyniku działania różnych czynników.
Niedawno powstałe rozstępy można próbować leczyć w gabinecie kosmetycznym takimi metodami jak mikrodermabrazja, która mechanicznie złuszcza zewnętrzne warstwy naskórka, mezoterapia dostarczająca wielu substancji odżywczych bezpośrednio do skóry właściwej, peelingi chemiczne czy pochodna witaminy A (tretinoina), która stymuluje fibroblasty do produkcji kolagenu, czyli substancji odpowiedzialnej za elastyczność skóry.
Inną skuteczną metodą walki z rozstępami jest wykorzystanie lasera frakcyjnego CO2. Emituje on światło o takiej długości fali, która powoduje najpierw mikrouszkodzenia ścian naczyń krwionośnych, ale dzięki temu pobudza komórki skóry do tworzenia nowych struktur kolagenowych. Od razu po zabiegu skóra może być zaczerwieniona i lekko opuchnięta, a po kilku dniach zaczyna się złuszczać. Pełne efekty zabiegu można obserwować po kilku tygodniach, gdy skóra całkowicie się odbuduje – następuje jej widoczne odmłodzenie i zmniejszenie widoczności rozstępów. Aby osiągnąć jak najlepsze rezultaty, zaleca się wykonanie serii kilku zabiegów w odstępach czasowych uzgodnionych z lekarzem.