Każdy, kto chce, by jego skóra wyglądała świeżo, zdrowo i młodo powinien regularnie stosować peeling, istnieje wiele kosmetyków świetnie peelingujących twarz i ciało, można też taki preparat wykonać samemu. Warto jednak skorzystać również z opcji peelingów medycznych, które mają mocniejsze i skuteczniejsze działanie.

Czym jest Peeling?

Właściwa pielęgnacja skóry, również skóry twarzy, powinna przebiegać w trzech etapach: oczyszczanie, nawilżanie i złuszczanie martwego naskórka. Peeling jest zabiegiem kosmetycznym polegającym na usunięciu poprzez złuszczenie,  martwych komórek oraz zanieczyszczeń. Działanie to pobudza komórki do regeneracji oraz produkcji nowych, dzięki czemu niedoskonałości się redukują a skóra wygląda dużo lepiej. Zauważono też pozytywny wpływ peelingu na ukrwienie, zmniejszenie cellulitu i zwiększenie jędrności skóry.

Istnieje wiele rodzajów peelingów, a klasyfikuje się je ze względu na:

 • głębokość złuszczania
 • technikę wykonania
 • części ciała na jakiej są wykonywane.

W przypadku głębokości złuszczania wyróżnia się:

 1. peeling głęboki – stosuje się go głównie przy trwałych zmianach w skórze, np. bliznach po trądziku czy zmarszczkach, dociera do głębszych warstw skóry, również powyżej 0,6mm, powinien wykonywać go specjalista z gabinetu medycyny estetycznej.
 2. peeling średniogłęboki – dotyka górnej warstwy skóry właściwej i naskórka, najlepiej wykonywać go pod okiem specjalisty.
 3. peeling powierzchowny – to głównie scruby i kwasy, których używać można w domu lub w salonie kosmetycznym. Bardzo skuteczne są tu też peelingi wykonane samodzielnie z naturalnych składników, jak np. kawa, gałka muszkatołowa, płatki owsiane itp.

Części ciała poddawane złuszczaniu to twarz, całe ciało, stopy, usta oraz zyskująca coraz większą popularność- skóra głowy.

Wyróżnia się następujące techniki złuszczania naskórka:

 1. peeling mechaniczny – naskórek usuwa się przy pomocy substancji ścierających, do których należą m.in. kryształki korundu lub diamentu, których grubość należy dobrać indywidualnie do rodzaju skóry oraz jej potrzeb. Jeśli skóra jest wyjątkowo sucha i wrażliwa- odradza się stosowanie tego typu kuracji.
 2. peeling enzymatyczny – rekomendowany dla skóry wrażliwej oraz naczynkowej, ponieważ jest mało inwazyjnym zabiegiem.Używa się tutaj enzymów, takich jak papina pochodząca z papai oraz bromelaina z ananasa. Nierzadko stosuje się też środków pochodzenia zwierzęcego (pepsyna) i syntetycznych.
 3. peeling kawitacyjny – kawitacja to zjawisko polegające na zmniejszeniu ciśnienia za pomocą ultradźwięków. Te powodują powstanie bardzo małych pęcherzyków a następnie ich rozpad. To z kolei przyczynia się do rozbicia martwych komórek warstwy rogowej naskórka. Peeling kawitacyjny ma zastosowanie przy każdym typie cery, a szczególnie w  przypadku cery trądzikowej.
 4. peeling chemiczny (medyczny) – wykonuje się go przy użyciu związków chemicznych w różnych stężeniach, a zaleca się go szczególnie cerze dojrzałej, którą należy wzmocnić i wygładzić.

Czym jest peeling chemiczny (medyczny)?

Peeling medyczny należy stosować, gdy mamy do czynienia ze zmarszczkami, przebarwieniami i nierównościami skóry, utratą jej blasku, jędrności i elastyczności. Stwierdzono też jego skuteczność w kuracji trądzikowej, blizn potrądzikowych oraz przebarwień.  Oprócz głębokiego oczyszczenia- nawilża, wspiera regulację wydzielania sebum i regenerację włókien kolagenowych czy zwężenie porów. Do tego pomaga zmniejszać widoczność rozstępów.

Najczęściej do peelingu używane są kwasy lub mieszaniny kwasów. Peeling oddziaływuje na wierzchnią warstwę naskórka na skórę właściwą.

Na czym polega peeling medyczny?

Na wstępnie oczyszczoną skórę specjalista nakłada peeling medyczny w postaci żelu lub alkoholu. W przypadku żelu efekt zależy od ilości preparatu oraz czasu oddziaływania. Kwasy w formie alkoholowej penetrują skórę znacznie szybciej.

Najbardziej popularnymi są kwasy: glikolowy, migdałowy, mlekowy, salicylowy, laktobionowy etc. Jednak lepsze, choć łagodniejsze działanie zauważa się przy stosowaniu mieszanin kwasów o niższych stężeniach.

Najbardziej popularne peelingi medyczne to:

 • Yellow Peel – w składzie znajduje się kwas glikolowy, retinowy i salicylowy a także wit. C. Usuwa naskórek na różnych poziomach, ujędrnia, działa przeciwzmarszczkowo i oczyszczająco.
 • Body Peel – intensywny peeling do twarzy i ciała, sprawdza się w walce z cellulitem i rozstępami, ma duże stężenie kwasu glikolowego, więc mocno stymuluje skórę do odnowy.
 • TCA – to pochodna kwasu octowego, oddziałuje nawet na głębokie uszkodzenia skóry.
 • Migdałowy – peeling o łagodnym charakterze, bazujący na kwasie migdałowym. Zabieg trwa ok. 20 minut, dokładnie oczyszcza skórę, choć może powodować delikatne zaróżowienie i swędzenie skóry. To peeling, który raczej zapobiega niż leczy, więc efekty nie będą widoczne od razu.

Aby efekt był bardziej widoczny i trwalszy, należy poddać się serii 5-7 zabiegów, a następnie unikać ekspozycji na promienie słoneczne lub stosować kremy z wysokim filtrem, nawilżać skórę i dbać o higienę.

W walce z trądzikiem, zmianami i przebarwieniami skóry świetnie sprawdzają się też zabiegi takie jak:

 • dermabrazja – polega na inwazyjnym, równomiernym złuszczeniu skóry właściwej, dzięki czemu leczona powierzchnia staje się bardziej wyrównana
 • krioterapia – to schładzanie powierzchni ciała, podczas którego najpierw naczynia krwionośne zwężają się, więc krew przepływa wolniej, potem rozszerzają się, co wywołuje reakcję obronną organizmu. Punktowe zamrażanie zmian skórnych eliminuje je, ale może wiązać się z pojawieniem się blizn.
 • peeling laserowy – to peeling wykonany falami elektromagnetycznymi, które oddziałują na wszystkie tkanki. Podgrzane miejsce ulega drobnemu uszkodzeniu, wtedy aktywują się fibroblasty co pobudza produkcję włókien kolagenowych. Laser jest precyzyjny, bezpieczny i skuteczny.

Istotne w dbaniu o skórę są regularność, konsekwencja i znajomość własnego ciała. Odpowiednio dobrany peeling pomoże zachować świetlisty wygląd skóry na długi czas.